Παρασκευή, Αυγούστου 26, 2016

Αγιος... Τσόρι – Εσωσε τον Ολυμπιακό στην παράταση

ΚΕΡΔΙΣΕ 2-1 ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΟΣΦΠ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ

Ο Ολυμπιακός βρισκόταν μια... ανάσα από κάζο και στο Europa League, αλλά τον έσωσε ο Τσόρι Ντομίνγκεζ στην παράταση.

Ο 35χρονος Αργεντίνος ....μπήκε αλλαγή στην παράταση και με γκολ που έφερε την «σφραγίδα» του, λύτρωσε τον ΟΣΦΠ και τον έστειλε στους ομίλους του Europa League.

Η Αρούκα ήταν καλύτερη στο ματς και στην κανονική διάρκεια προηγήθηκε στο 80' με τον Γκέγκε στέλνοντας το ματς στην παράταση και «παγώνοντας» το Καραϊσκάκη.

Ο Πάολο Μπέντο έβαλε τον Τσόρι στην μάχη όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν και αυτός με την εμπειρία του πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και με ένα πολύ δυνατό σουτ έκανε το 1-1 στο 94' και έφερε την πρόκριση. Ο Ιντέγε τελικά στο 113' και με την Αρούκα να έχει ανοιχτεί για να βάλει το γκολ της πρόκρισης, βρήκε την ευκαιρία και με δυνατό σουτ έκανε το τελικό 2-1 για τους Πειραιώτες.

Ωστόσο, ο κόσμος του Ολυμπιακού κατά την διάρκεια του ματς αποδοκίμασε πολλές φορές τους παίκτες και ειδικότερα τον Κώστα Φορτούνη στην αλλαγή του.

Tα αποτελέσματα των Β΄ αγώνων των play off του Europa League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ) - Αρούκα (Πορτογαλία) 2-1 παρ. (1-0)

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 2-0 (3-0)

Μπρόντμπι (Δανία) - Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ) 1-1 (0-3)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - Γκέτεμποργκ (Σουηδία) 3-0 (0-1)

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 3-0 (1-0)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Αούστρια Βιένης (Αυστρία) 1-2 (1-2)

Γκρασχόπερς (Ελβετία) - Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 0-2 (0-3)

Παρτιζάνι (Αλβανία) - Κράσνονταρ (Ρωσία) 0-0 (0-4)

Οσμανλισπόρ (Τουρκία) - Μίντιλαντ (Δανία) 2-0 (1-0)

Άντερλεχτ (Βέλγιο) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 3-0 (3-0)